Zrcadlo týdne 1. – 6. 10. 2018

0

Předvolební klání bude již v době vydání tohoto přehledu událostí svým způsobem minulostí, nicméně stojí jistě za ohlédnutí jakým způsobem a jakými prostředky se předvolební boj vedl. Především zarazí ostrá vyhraněnost některých stran, politiků i osob veřejně činných a mnohdy přišly na řadu i hektolitry kalů, jež se v mnoha případech „znenadání“ objevily v médiích i na obrazovkách televizních stanic především se statusem „veřejnoprávní“. Jasným otloukánkem letošních komunálních a z části i senátních voleb se stala Okamurova SPD, na níž bylo útočeno prakticky ze všech stran a mnozí politicky aktivní občané sáhli i po likvidaci volebních materiálů, čímž jasně naznačili, co že je vlastně ta demokracie zač v jejich podání. Letošní komunálně – senátní volby se nesly v duchu nelegální migrace, ale i například ve stínu 80. výročí Mnichovské dohody. Předvolebním éterem se rovněž nesly „nálepky“, jež se naší politickou scénou již nějaký rok táhnou jako novodobě vytvořený odér – K. Samková byla zařazena mezi „extrémisty“ proti čemuž se logicky důrazně ohradila, mezi „známé extrémisty“ již delší dobu patří příznivci SPD. Do boje se pustili i Romové, jeden z nich vystoupil i na akci zaměřené proti nenávisti přičemž na lídra SPD spustil nenávistný proud slov, jež se ve slušné společnosti dají poslouchat až dlouho po půlnoci, tudíž smysl jeho vystoupení na takto zaměřené akci budou dlouho luštit badatelé v oboru politologie. Neúspěšný prezidentský kandidát J. Drahoš se stal terčem jeho oponenta B. Kurase, jenž svého politického rivala nařkl z neoprávněného přivlastnění jistého patentu jiných vědců. Spisovatelka M. Tomešová obvinila Piráty z podvodu, neboť zjistila, že je proti vlastní vůli na jejich kandidátce, politik za STAN O. Růžička si údajně přivydělával na refundacích na pražské radnici a v Praze je vůbec v předvolebních časech dosti živo, stejně jako v Ústeckém kraji. Zajímavé zamyšlení nad smyslem voleb přináší článek V. Klímy a ze stejného soudku je i článek J. Waschka, hlubší úvahu nabízí rovněž P. Hampl. Dá se předpokládat, že po utichnutí předvolební vřavy se společnost opět začne zabývat řešením problémů jež naši zemi pálí jako horké kaštany v předvánočním čase – například pracovní migrací v našich (koloniálních) montovnách. Výsledky voleb lze shlédnout přímo na webu ČSÚ případně na jiných serverech.

Slasti evropské pasti s názvem Evropská unie do níž jsme dobrovolně vstoupili, se projeví záhy a to například v rozpočtu EU pro „globální záležitosti“, jenž má být navýšen v letech 2021 – 2027 o celých 30% přičemž zahrnuje i náklady na globální řešení migrace, podporu neziskovek jež nás budou učit správnému myšlení a spoustu dalších aktivit. Prasklinky v evropském betonovém bloku se začínají objevovat na jih a jihovýchod od našich krajin – Maďarsko v žádném případě nemíní uhnout ze svého dosavadního kursu a slova italského M. Salviniho jsou ještě důraznější, přičemž diktátorské tendence Bruselu jsou čím dále zjevnější. Snad tou nejděsivější zprávou uplynulého týdne je legální obchod s lidskými bytostmi v samotném centru EU – veletrh dětí určených pro gaye a lesbické páry.

Slovenskem se momentálně rozléhá kauza vraždy novináře J. Kuciaka a jeho přítelkyně, načež se ozývá bývalý premiér R. Fico, jenž byl po nátlaku veřejnosti i samotného prezidenta A. Kisky nucen odstoupit a celý případ se momentálně začíná rozplétat. Mezitím se v tichosti Slovenskem přesouvá americká vojenská technika po železnici směrem na východ a současný slovenský premiér P. Pellegrini, nakažen politickým virem, stále oprašuje – u nás, doufám již definitivně zavrženou – myšlenku na přijetí syrských sirotků. Potěšitelné je, že i na Slovensku se našel odvážný profesionální voják – obdoba našeho M. Orbrtela – který se rozhodl vrátit prezidentovi udělená vyznamenání a jenž se nebojí otevřeně hovořit o problémech ve slovenských ozbrojených silách.

Zatímco se americká vojenská technika nenápadně sune k ukrajinským hranicím, tato zbídačená a korupcí prolezlá země se snaží prostřednictvím jejího vedení a zejména prezidenta P. Porošenka nakupovat další zbraně „made in USA“, což Spojené státy s radostí kvitují, neboť se zbavují starého vojenského šrotu a ještě na tom vydělávají. V duchu banderovských tradic Ukrajina odmítla návrh na zákaz ostřelování civilních objektů na Donbase – civilisté byli vždy nejlepším terčem, o tom by mohli vyprávět mnohé polské vesnice vyvražděné banderovci. Jiskření ve vzájemných vztazích mezi Ukrajinou a Maďarskem vyvrcholilo vzájemným vypovězením diplomatů, načež maďarský ministr zahraničních věcí P. Szijjarto poukázal na porušení smlouvy z roku 1991 mezi oběma zeměmi.

Kyjev… sorry, Kyjiv… s Budapeští si vzájemně vyhodili konzuly… Maďarsko hrozí blokováním ukrajinského vstupu do EU a NATO… i když o tom nikdo snad ani nejedná… kyjevští se drbou, že ve smlouvě o „přátelství“ s Maďarskem z roku 1991 omylem opravdu zaručili svým etnickým Maďarům právo na svůj jazyk… sakra…
T. Spencerová, FB

Spojené státy zažívají v poslední době úpadek své moci, ovšem o to více hrotí mezinárodní vztahy a to zejména s Ruskem. Poslední „výkřik“ amerického ministra vnitra R. Zinkeho se týkal námořní blokády ruských přístavů, což poněkud ironicky okomentoval člen Rady Federace Ruska A. Puškov a následně na zprávu zareagovalo Ministerstvo zahraničí USA, jež Zinkeho slova notně „obrousilo“.

„Americký ministr vnitra Zinke obvinil Rusko z úmyslu dodávat energii na Blízký východ (?!) a pohrozil nám námořní blokádou. Kromě toho, že to je naprostý nesmysl, blokáda Ruska ze strany Spojených států by se podle zákona rovnala vyhlášení války. Někdy je lepší žvýkat než mluvit,” napsal na svém účtu na Twitteru Puškov.

Ze svého politického záhrobí se ozvala i H. Clintonová, kterážto (nikdy neprokázaný) ruský zásah do prezidentských voleb v roce 2016 v němž propadla, vidí ve stejné rovině jako útoky z 11. září 2001. Naproti tomu Rusko obvinilo Spojené státy a Velkou Británii z provozování tajné laboratoře v Gruzii, v níž mělo zahynout 73 lidí. Napětí mezi Ruskem a USA panuje i na mezinárodní vesmírné stanici (ISS), jejíž astronauti ve čtvrtek přistáli v kazašské stepi a dle některých zdrojů bude následovat vyšetřování ohledně vyvrtané díry v kosmickém modulu, která zapříčinila únik vzduchu a ohrozila celou posádku. Rusko i USA se navíc obviňují navzájem z porušení smlouvy o raketách středního doletu uzavřené ještě M. Gorbačovem a R. Reganem.

Bez ohledu na hrozby amerických sankcí indický Modi s ruským Putinem podepsali dohodu o S400… v přepočtu za 5,4 miliardy dolarů… 15 procent splatných okamžitě… důležitější se přitom ale zdá být shoda na systému, který by při vzájemných platbách obcházel americký dolar… a Rosněfť propojí rourou Rusko s Indií… a Indie v září o 75 procent snížila odběr americké ropy…
T. Spencerová, FB

Jiná americká dáma s českými kořeny M. Olbrightová je zase šokována neochotou zemí V4 přijímat uprchlíky a v rozhovoru pro Český rozhlas nešetřila ani D. Trumpa, přičemž některé její výroky jsou již dalece za hranou diplomatické mluvy. Na mezinárodním poli již USA berou do rukou „druhé housle“ – incident v Jihočínském moři ukazuje na rostoucí vliv Číny, která se dlouho vyhýbala otevřené konfrontaci a používala především diplomacii, vedení Afghánistánu již otevřeně kritizuje americkou politiku ve své zemi a jasně pojmenovává její skutečné cíle.

Mezinárodní soudní dvů v Haagu, který nejvyšším soudním orgánem OSN, nařídil v úterý Spojeným státům, aby své sankce proti Iránu, nepříznivě ovlivňující jak dovoz humanitární pomoci do této země, tak bezpečnost zdejšího civilního leteckého provozu, odvolaly.

Komentář Paul Craiga Robertse:
Rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora je pro všechny členy OSN závazné, ale uvidíme, zda se mu podřídí i administrativa prezidenta Trumpa.
Spíš se dá ovšem čekat, že nikoli.
A to proto, že americká vláda je zločinnou organizací, která se odmítá podřídit i svým zákonům vlastním.

Události na syrském bojišti dostávají zcela jiný ráz a to díky novým dodávkám protiletadlových systémů S-300, proti čemuž se silně ohradil jak Izrael, tak Spojené státy, neboť tak Rusko vytvořilo neoficiální bezletovou zónu minimálně nad velkou částí Sýrie. Svědčí to zároveň o velikosti hráče této šachové partie (lze-li to vůbec tak nazvat) V. Putinovi, neboť mnoho kritiků včetně jeho generality by nejraději sáhla po razantnějším řešení aniž by promysleli následky. Místopředseda syrské vlády W. Moualem zároveň vyzval své uprchlivší krajany k návratu do rodné vlasti, což se zřejmě nedoneslo k uším M. Šojdrové, P. Pellegrinimu a dalším rádoby zachráncům syrských opuštěných adolescentů. K úplnému syrskému míru je však ještě dlouhá cesta nehledě na fakt, že i vláda v Damašku musí řešit čistě domácí problémy.

Potíže s migrační vlnou zažívá v posledních letech několik evropských zemí, načež ve Francii se již schyluje k veřejnému násilí a občanské válce, neboť kriminalita již přesahuje únosnou mez, přičemž mladí migranti se ze země nedají vypovědět a stojí společnou státní kasu nemalý peníz.

Francie má problém: rostou počty neplnoletých migrantů bez doprovodu dospělých, které pašerácké mafie zanechávají u hranic, kde si je už přebírají humanitární organizace… mladiství migranti získávají automaticky azyl a mohou potom do země oficiálně pozvat i své rodiče… v roce 2010 takových mladistvých „osiřelých“ migrantů ve Francii byly čtyři tisíce… loni skoro 15 tisíc a letos se počítá s 25 tisíci… na každého francouzští daňoví poplatníci vynakládají až 50 tisíc eur ročně… což může ve finále celkově vystoupat k 800 milionům eur… které v rozpočtu ani nejsou… shrnuje Le Figaro…
T. Spencerová, FB

Nejinak vypadá situace v Německu, příchod politika za AfD na schůzi obecního zastupitelstva zachycuje video a všimněte si věkového průměru protestujících – inu děti v pubertálním věku jsou nejlépe manipulovatelní. V řeckých uprchlických centrech vrcholí násilí, neboť zde dominují sympatizanti ISIS (v těchto vodách chce slovenský premiér hledat údajné sirotky) a ve zbídačeném Řecku, kde miliony lidí žijí na hranici chudoby a přesto se snaží být humánní k migrantům, se darované jídlo vyhazuje na ulici. Italská Salviniho Liga jde nekompromisně svou cestou a navrhla zákaz „halal“ porážky zvířat, načež samotný lídr se díky jedné levicové universitě ocitl na plakátech, které vyzývají k jeho likvidaci. Video z Holandska je názorným příkladem kam kráčí Evropa s její tolerancí k islámu. Švédská společnost, ještě nedávno pro mnohé země vzorem, prodělává bouřlivé proměny – až 1% mladé populace uvažuje o změně pohlaví, tamní školy stále častěji řeší problémy s násilím a s „dokonalým“ nápadem kterak řešit kriminalitu migrantů přispěchala E. Forsyth:

Sociální a donucovací orgány se dohodly, že si koupí „svačinový autobus“, který bude mladým zločincům nabízet šálek kávy – jako alternativu pro jejich obvyklé činnosti – loupeže, krádeže a obchodování s drogami. Kromě podávání kávy bude autobus fungovat také jako základna pro „budování vztahů“ mezi zločinnými migranty. Jejich nadějí je, že budování vztahů pomůže mládež ovlivnit „poradními a motivovanými rozhovory“. Autobus bude v první řadě fungovat během večera a v noci během víkendu a bude se pohybovat mezi řadou „špinavých míst“ v Göteborgu.
Jedna ze zakladatelek, Emma Forsyth, tvrdí, že filozofie projektu je „spokojení lidé jsou klidnější lidé“ – věří se, že s horkým šálkem kávy a sendvičem v žaludku se sklon k páchaní zločinů mezi jednotlivci a cílené skupině sníží. Některé gangy jsou tzv. Děti marockých ulic, které se v zemi zdržují nelegálně. Poté, co jim bude podávána káva a sendvič, bude jim také nabídnuto přístřeší v kostele, který má otevřené noci pro bezdomovce. Doufá se, že pro tyto „ohrožené mladíky“ bude debata nad šálkem kávy fungovat jako první krok k tomu, aby zanechali život zločinu a začali nový život.
„Může to být banální,“ tvrdí Emma Forsythová, která předpokládá, že projekt bude pravděpodobně kritizován těmi, kteří věří, že kriminalita by měla být řešena policejními akcemi a vyhnáním nelegánlích přistěhovalců. „Ale někdy, jednoduché je také účinné.“
Lotta Mosanderová, zodpovědná za koordinaci bezpečnostních prací v Nordstanu, souhlasí s Emmou Forsytemovou. Tento autobus znamená, že bude v Nordstanu několik dalších dospělých, o čemž se domnívá, že povede k bezpečnějsímu prostředí. V místě je však i nadále mnoho zločinů a obchodování s drogami. Proto je potřeba tato káva, tvrdí. Podobné projekty, které byly dříve testovány ve Stockholmu a Malmo, neprokázaly žádný pozitivní účinek.
www.ceskoaktualne.cz

V našich zeměpisných šířkách je sice stav nelegálních migrantů na relativně nízké úrovni (vyjma zahraničních dělníků), nicméně vláda A. Babiše potichu připravuje půdu, byť navenek působí protimigračně – jasným příkladem je podpora „Globálního paktu o bezpečné, řízené a pravidelné migraci“, jež se v prosinci stane alfou a omegou pro všechny signatáře s výjimkou USA a Maďarska. Co to do budoucna bude znamenat pro naši společnost není tak těžké uhodnout, návrat k původnímu stavu bude beze ztrát na životech téměř nemožný. Smutný je fakt, že i zde jde o ubohou lidskou chamtivost a peníze.

Z ostatních zpráv:

  • Džamál Khašúggí, dávný propagandista saúdské královské rodiny, který se v posledních letech proměnil skoro v disidenta a kritizoval Rijád třeba na stránkách Washington Postu… vstoupil včera dopo do budovy saúdského konzulátu v Istanbulu… a už nevyšel…O něco později…Turecko tvrdí, že saúdský “skorodisident” Džamál Khašúggí byl zavražděn v budově saúdského konzulátu v Istanbulu… kam před pár dny vešel a zmizel…
    T. Spencerová, FB
  • Očkování je stále problém – lékaři očkování vnucují, sami se ale málokdy očkovat nechají.
  • Podporuje váš manžel D. Trumpa? Nechte se rozvést. Absurdita? Někde ne…
  • Znáte Pippi dlouhou punčochu? Už je z ní Romka z no-go zóny…
  • Oblíbený vyhledávač Google je okem Velkého bratra. Nic nového pod Sluncem.
  • Úžasný experiment dvou vědců a stav vědy v jednadvacátém století.

O autorovi

Jiří Štrajt

Čím hlouběji poznávám svět, tím pestřejší a barevnější jej vnímám. V tomhle světě neexistuje jednoduchá událost, každá má svoji hloubku a příčinu. A jít až k meritu věci, to je můj svět...