Předmětem horkých a vášnivých diskusí v tomto týdnu byly nepochybně události v souvislosti se Sýrií. Mnohá světová média – alternativní nevyjímaje – si všímají především zlomu ve vnímání mezinárodního práva v souvislosti s raketovým útokem na syrské území, nejasnosti s údajným chemickým útokem Asadova režimu proti vlastnímu obyvatelstvu a naše (ne)slavná Česká televize potvrdila svůj statut vazala tím, jak o událostech referovala. O chemii si rovněž popovídal i V. Putin s moderátorkou NBC Megan Kellyovou a stojí za to shlédnout její argumentaci a hlavně výraz ve tváři. Zatímco D. Trump považoval útok za stoprocentně úspěšný, ruská strana, sledujíce vše svými satelity vydala prohlášení, v němž podrobně rozebírá kam který Tomahawk dopadl či nedopadl. A co více – ruští specialisté si odvezli ze Sýrie suvenýr ve formě dvou padlých „andělů smrti“, což Trumpova slova o sta procentech úspěchu poněkud kalí.
Do Syrských rozvalin se vydali i inspektoři OPCW, kteří se ovšem ani nepokouší setkat se s místními lidmi a získat tak informace z první ruky. Bašár Asad se rovněž rozhodl vrátit Francii Řád čestné legie, kterou převzal z rukou bývalého prezidenta Jacquese Chiraka. Do syrských bojišť se vydala česká novinářka Tereza Spencerová a přináší zajímavé informace přímo z místa činu. K tomu nám ministr Stropnický káže, abychom nesedli na lep nějakým dezinformacím. Bohužel neřekl, ze které strany ty dezinformace přiletí, tudíž nám nezbývá nic jiného, než použít onen známý selský rozum a všechny informace kriticky hodnotit.

Na pozadí syrských událostí pokračuje příliv nelegálních migrantů do Evropy, přičemž velkou pomocí jim bude i přijatý protokol o volném pohybu Afričanů mezi jednotlivými státy z pera Africké Unie. K tomu je nutno přičíst i 16 tisícovek nelegálních migrantů v Izraeli, neboť OSN UNHCR je chce přemístit do „západních“ zemí, především do Evropy. Že už nyní je Evropa na západ od nás přeplněna není nutno dodávat. O tom, že hrozí v zemích jako Franci, Itálie či Německo občanská válka, lze snadno domyslet a jak už to tak bývá, za celou tou nelegální migrací jsou i těžké peníze, stejně jako za syrským útokem. Ovšem některé země EU již znepříjemňují pobyt nelegálním migrantům a mimo Maďarska, které je stálicí ve vzdoru výměny domácího obyvatelstva cizím etnikem, boduje i Rakousko.

V domácích vodách se kalí už více než půl roku se sestavou vlády. Poté, co A. Babiš odmítl akceptovat všechna možná řešení, vrátil se znovu za jednací stůl s ČSSD. Hlavním rozporem se stalo obsazení ministerstva vnitra, nicméně zdá se, že tento bod byl již překonán a koalice s ČSSD je upečena. Jak dlouho bude fungovat, nakolik bude stabilní a zda získá důvěru ve sněmovně ukáže čas. Jisté je, že s předčasnými volbami nepočítá ani SPD Tomia Okamury, který v rozhovoru na Svobodném rádiu popsal i současnou schizofrenickou situaci na české politické scéně. Prezident M. Zeman navštívil sjezd KSČM, z čehož naskakovaly některým pravicovým a „sluníčkářským“ jedincům pupeny, přičemž ani samotná KSČM nevyšla z této návštěvy bez kritiky prezidenta.

Ve zkratce ostatní zprávy:

Sdílet.

O autorovi

Jiří Štrajt

Čím hlouběji poznávám svět, tím pestřejší a barevnější jej vnímám. V tomhle světě neexistuje jednoduchá událost, každá má svoji hloubku a příčinu. A jít až k meritu věci, to je můj svět...