Konec roku se dobývá do našich dveří a to bývá čas hodnocení, souhrnů a diskusí nad uplynulými dny a týdny, jež nás navždy opustily, neb každá vteřinka je (nejen) v lidském žití jedinečná a neopakovatelná. Politolog J. Kubáček analyzuje svět z hlediska rozdělení společnosti a všímá si zejména mantinelů, jež si jednotlivé ideové skupiny nastavily, světově uznávaný profesor V. Ziegler v prvé řadě poukazuje na stav českého školství a na celkovou situaci u nás i ve světě. Rozdělené společnosti si všímá rovněž hudebník a spisovatel P. Štěpánek, jenž klade důraz na svobodu slova v naší zemi, se společností účtuje i poslanec za ČSSD J. Foldyna a zamýšlí se mimo jiné i nad budoucností vlastní strany. Ekonomka H. Lipovská varuje před dluhovou pastí mnoha občanů, jež si pořizují věci půjčkami a mají problém se splácením, svým svérázným a ironickým způsobem shrnuje události uplynulého roku šéfredaktor Protiproudu P. Hájek. Režisér J. Adamec se ve svých úvahách zabývá životní úrovní občanů a dotýká se i událostí okolo M. Zemana a A. Babiše, poslanec za ČSSD A. Seďa kritizuje především zadlužení občanů i země a na paškál si bere i nízké mzdy. Herec F. R. Čech se tvrdě opřel do aktérů usilujících o svržení Babišovy vlády, stejně razantně hodnotí události i B. Olšer, jež se opřel i do ukrajinského tématu. Letošní rok symbolicky zakončil i prezident M. Zeman svým vánočním projevem, což tradičně zvedlo vlnu nesouhlasu od jeho kritiků, neboť v projevu zaznělo mnoho výtek na adresu tzv. „lepšolidí“, načež tento nový termín se poměrně dost chytá a šíří. Ke svému konci spěchající rok nám ještě stačil přinést malou hysterii v podobě firmy Huawei a jejich výrobků sloužících ve vládních kabinetech – na „doporučení“ našich „přátel“ z USA reagoval Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, jež vydal varování před výrobky značky Huawei a ZTE kvůli možnému bezpečnostnímu riziku, načež A. Babiš v první fázi nařídil stažení těchto výrobků z úřadu vlády, poté se setkal s čínským velvyslancem a nařízení zrušil. Opozice samozřejmě nenechala na premiérovi nit suchou – škoda jen, že si stejně důrazně neposvítili i na jiné výrobky mobilních služeb, které minimálně se zavedením systému Android v mobilních telefonech své uživatele špehují. Jiného strašáka do mezinárodních polí zasadil generál P. Pavel, pro něhož je Rusko stále nepřítel „number one“.

Bruselská novodobá říše se potýká s mnoha problémy, jež se v letošním roce ukázaly v plné nahotě a jen namátkou lze uvést vnucovanou migrační politiku, proti níž protestovaly zejména země V4 s Maďarskem v čele, načež tato země je momentálně ohledně migrace v minometné palbě poslance EP G. Verhofstadta, neboť proti tomuto „ultravítači“ migrantů postavilo Maďarsko videoklip o důsledcích vnucované migrační politiky EU. Evropským parlamentem se rovněž šíří dokument, jež doporučuje poslancům vynechat jistá slova – mezi nimi i slovo „muž“. V pozadí těchto „veledůležitých“ témat probíraných v EU je ovšem fakt, že domácnosti v EU jako celku chudnou a to i přes růst ekonomiky. Bývalý polský prezident L. Wałęsa považuje vybudování nové americké základny na území Polska za vojenský nesmysl, Francií i nadále otřásá nestabilita a „Žluté vesty“, byť v období mezivánočním polevily, chystají další kolo demonstrací – tudíž z krize se Francie jen tak rychle nevymotá. Německo, jež stále více připomíná říši divů, hodlá nabírat do své armády i zahraniční adepty z ostatních členských států EU a další krok k zavedení práva Šaría v této zemi učinil Nejvyšší soud rozhodnutím, že zákaz dětských manželství je neústavní.

Tradiční velkou tiskovou konferenci V. Putina v Rusku sledovala na sociálních sítích více než miliarda diváků, ruský prezident odpovídal na dotazy akreditovaných novinářů, jejichž počet byl letos rekordní. Za chválu na adresu V. Putina však vešel známý italský herec M. Placido na černou listinu Ministerstva kultury Ukrajiny, kde bylo v minulých dnech ukončeno stanné právo.

Po sérii razantních „válečnických“ projevů Londýn do „ruského“ Černého moře vyslal své válečné plavidlo, HMS Echo, které je určeno pro vědecké účely a je vyzbrojeno skoro hůř než ukrajinské čluny při nedávném „kerčském incidentu“…
T. Spencerová, FB

D. Trump ve své zemi bojuje o rozpočet na příští rok, neboť rozpočet na ten letošní již dosáhl svého dna, ve hře je i dostavba plotu na mexickém pomezí a s tím souvisejí i události okolo stahování vojsk ze Sýrie.

Krátce po neočekávané návštěvě Iráku, při níž Donald Trump prohlásil, že se američtí vojáci z této země nestáhnou, iráčtí vládní i opoziční poslanci znovu odhlasovali výzvu k americkému odchodu… Trump v Iráku přistál na letecké základně Al Asad a nechal se vyfotit se skupinou amerických vojáků, mezi nimiž byl i příslušník speciálních oddílů SEAL… prezident tím podle svých kritiků prozradil utajované místo jejich dislokace… a fakt, že v Iráku vůbec působí…„Amerika by neměla bojovat za všechny národy světa a často za to nedostat ani žádnou odměnu,“ shrnul Trump před vojáky v Iráku. „Pokud chtějí, abychom bojovali, musí za to také zaplatit, a někdy i penězi. (…) Už nejsme žádní naivové („suckers“), chlapi. Znovu jsme respektovaným státem.“
T. Spencerová, FB

Syrské území bude mít však i po odchodu amerických vojsk ještě dalece k mírovému životu, neboť ve hře je stále – mimo jiných armád – Izrael, kterýžto opět na syrské cíle zaútočil, byť neustále opakuje, že jde o útoky proti íránským cílům. Poněkud složitější situaci mají Kurdové, nicméně z dostupných informací je patrné, že s Asadovou vládou i armádou komunikují bez výrazných problémů. O brzkém ukončení konfliktu svědčí i návrat zahraničních diplomatů do Damašku:

Po Spojených arabských emirátech a Kuvajtu svou ambasádu v Damašku po sedmi letech znovu otevřel i největší saúdský vazal, Bahrajn… dokonce se tváří, že se se Sýrií nikdy nerozešel, neboť oficiální oznámení konstatuje, že velvyslanectví „pokračuje v činnosti“… svůj přílet do Damašku oznámil i lídr Mauritánie… Jinými slovy, všechny blízkovýchodní (arabské) státy s Damaškem (čili „s Asadem“) už spolupracují otevřeně nebo nepřímo nebo vyjádřily ochotu spolupráci (za určitých podmínek) obnovit a vážně myslí i rekonstrukciválkou zničené země… Západ je se svou neschopností (změnit myšlení a tím i postoj) odsouzen do role kibice… například EU moudře radí Lize arabských států, že by ještě neměla brát Sýrii zpět do svých řad… v Bruselu tedy mají pocit, že vědí, co by neměli dělat Arabové… teď si ještě ujasnit co máme dělat my sami, aby EU vůbec přežila příští rok… nicméně, zdroje, které už na počátku prosince avízovaly opětovný návrat Emirátů do Sýrie, nyní tvrdí, že diplomatické vztahy se Sýrií hodlá v dohledné době obnovit Salviniho Itálie… stihne ještě Česká republika vůbec využít svého bonusu (ambasády v Damašku během války), nebo bude nakonec kvůli některým svým politikům převálcována ostatními a odsouzena zase někam na okraj proudu?…
T. Spencerová, FB

Vánoční svátky a konec roku postavily do ostrého kontrastu islámskou ideologii s tradičním křesťanstvím, přičemž za notné „faux pas“ lze považovat veřejnoprávní švédskou televizní stanici, která si do „Vánoční klasiky“ pozvala muslimku a pozadu nezůstali ani tamější vědci, jež svými statistikami varují před rizikem srdečních záchvatů a to zejména v období vánoc. Do – zřejmě v tomto směru zasloužené – kritiky se dostal i premiér A. Babiš za vládou schválený dokument o uprchlících, byť halasně prohlašoval, že Česká republika žádného migranta nepřijme. O problémech se začleňováním migrantů do společnosti by mohl přitom najít příkladů bezpočet.

Z ostatních zpráv:

Sdílet.

O autorovi

Jiří Štrajt

Čím hlouběji poznávám svět, tím pestřejší a barevnější jej vnímám. V tomhle světě neexistuje jednoduchá událost, každá má svoji hloubku a příčinu. A jít až k meritu věci, to je můj svět...