Tento týden se nesl v duchu májových oslav i zajímavých mezinárodních dějů. Očekávanou událostí bylo přetahování o to, kdo vlastně naši vlast v roce 1945 osvobodil, kdo nás kde bombardoval, kolik vojáků či civilistů padlo a každý jedinec, hledíce přes ideologicky zabarvené brýle, si z dějin vyzobal pouze ty informace, které mu zapadají do jeho politického rámce – o politických stranách a politicích nemluvě. Drtivá většina občanstva to vzala naštěstí selským rozumem a pokud se zúčastnila oslav osvobození, vzdala hold všem obětem druhé světové války.

Poměrně velké emoce vyvolali „Noční vlci“, ruský motorkářský klub, kteří každoročně vyráží po zemích, v nichž padli sovětští vojáci a uctívají jejich památku květinami. Na Olšanské hřbitovy dorazili 7. května, kde je čekali nejen příznivci, ale i mnoho těch, kterým při slově Rusko vyskakují opruzeniny. Na svém stroji doprovodil Noční vlky i místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna, přičemž byl konfrontován „aktivistou“ (příhodnější slovo by bylo „buranem“) M. Uhlířem, čímž si nalomil svou politickou budoucnost, neb novopečený předseda ČSSD J. Hamáček jej patřičně kriticky okomentoval a reakce J. Foldyny na sebe nenechala dlouho čekat. Že k tradičním rusofobům patří i celá ODS není třeba komentovat.

K již tradičním akcím souvisejících s osvobozením – potažmo s druhou světovou válkou – patří i pochod Nesmrtelného pluku a to nejen v Rusku, kde relativně nedávno vznikl. V Praze procházel z Loretánského na Hradčanské náměstí a proběhl relativně v klidu, zato na Ukrajině se tento pochod postupně mění ve vzdor vůči politice vlády. Co na to naši „pravicoví demokraté“?

V českých politických i mediálních hájích stále doznívá kauza „Novičok“, která už ale přechází z roviny trapnosti do polohy pozvolného vyšumění. V současné době probíhá přestřelka mezi Hradem a zahraničním výborem sněmovny o tom, zda se u nás tato látka vyráběla či nevyráběla, přičemž jde již jen o slovíčkaření. Po Sergejovi Skripalovi a jeho dceři Julii se mezitím slehla zem.

Oč rychleji chladne kauza „Novičok“, tím vyšší důležitosti nabývá násilný a dobře organizovaný přesun africko-asijských obyvatel do Evropy. Ministr v demisi Lubomír Metnar podepsal v Marakéši politickou deklaraci o migraci, čímž naši zemi přiblížil o notný krok ke ztrátě národní suverenity, načež se jeho nadřízený – premiér v demisi A. Babiš – snažil jako vždy tento dokument bagatelizovat. Že nám pomyslné hodiny v otázce přesunu afrického obyvatelstva do Evropy odbíjí několik minut po dvanácté je evidentní, otázky o tom, zda si to uvědomují i politici evropských zemí jsou „mimo mísu“ – oni to řídí. Včetně těch našich. Již dnes je stav bezpečnosti v české republice tristní, nicméně na pomyslných hodinách máme ještě stále za minutu dvanáct.

V mezinárodních vodách zahýbal notně hladinou D. Trump a to odstoupením od jaderné dohody s Íránem, což vyvolalo ostré reakce nejen signatářů smlouvy, ale i zděšení nejbližších spojenců – Německa a Francie. Kam nyní směřují USA je nasnadě, zvláště po pondělní prezidentské inauguraci V. Putina, který ve své řeči jasně uvedl priority jeho země v nejbližším období. Novinářka Tereza Spencerová si neodpustila na svém FB profilu komentář: „ …tak Trump odstoupil od smlouvy s Íránem, uvalil už první z nový vlny sankcí proti Teheránu… a k tomu trvá na tom, aby Írán dodržoval svý závazky, který vyplývají z dohody, včetně souhlasu s inspekcema svých zařízení… to jsou ale klouzci, ti naši američtí přátelé…“

Na domácím kolbišti panoval relativní klid, nadále trvá „ladění“ koaliční smlouvy Hnutí ANO s ČSSD s tichou podporou KSČM, přičemž u několika bodů trvá velká názorová propast a vzdálenému pozorovateli se může zdát, že jde opět jen o další pokračování stejného divadelního představení, jehož začátek nastal po volbách do Parlamentu ČR v minulém roce.

Z ostatních zpráv:

  • Článek Václava Klause staršího ze setkání AfD v německém Trevíru, velmi zajímavý pohled.
  • Server První zprávy.cz o otevření „Sudetského Pirátského centra“ v Ústí nad Labem. Člověk neví, jestli se má smát či plakat nad touto stranou…
  • Konference evropských vlasteneckých stran v Nice se uskutečnilo na prvního máje, česká média buď mlčela nebo nálepkovala.
  • Zkrachovalý Westinghouse a Temelín opět na scéně, tentokrát by nám ale mohlo být opravdu horko.
  • Naše „demokratická“ Česká televize a host, který nebyl na Kavčí hory puštěn.
  • Jaromír Soukup, toho času ředitel TV Barrandov se obul ve svém pořadu do Miroslava Kalouska. Doporučuji shlédnout celý pořad až do konce, odkaz na video je přímo v článku.
Sdílet.

O autorovi

Jiří Štrajt

Čím hlouběji poznávám svět, tím pestřejší a barevnější jej vnímám. V tomhle světě neexistuje jednoduchá událost, každá má svoji hloubku a příčinu. A jít až k meritu věci, to je můj svět...