Situace v Sýrii

0

V syrské provincii Idlíb ( tj. oblast, kam byli postupně přesunuti teroristé “islámského státu” z osvobozených oblastí Sýrie ) bylo minulý týden ve čtvrtek během náletu syrských vládních sil zabito několik desítek tureckých vojáků – čísla se pohybují od 22 do 33. Některé zdroje psaly dokonce o stovce a více mrtvých a aby se zabránilo odhalení skutečných ztrát, tak prý Ankara vypnula v celé zemi sociální sítě.

Nálet na turecké pozice následoval krátce po ruském prohlášení, že jsou jejich letadla nad Idlíbem ostřelována manpady. Podle ruských zdrojů Turci napadli syrská stanoviště, kde byli zabiti i ruští specialisté.

Erdogan se teď ocitl v kritické situaci: musí nějak zareagovat a přitom ze svých reakcí vynechat Rusko.

Největší počet tureckých vojáků se v současné době nachází v oblasti města Sarakíb, které se nachází v syrské provincii Idlib. Uvedl to vojenský zpravodaj Jevgenij Poddubnyj v pořadu Novinky týdne na televizní stanici Rossija 1.

„Nejsložitější situace panuje v oblasti Sarakíb. Jedná se o velký dopravní uzel, který křižuje trasy M4 Latákie-Aleppo a M5, Damašek-Aleppo. Právě tady se odehrávají ty nejdivočejší bitvy a právě zde je místo největší aktivity tureckých ozbrojených sil. A právě tohle je pro Ankaru místem největších ztrát,“ řekl.
Je zajímavé, že útvary ruské vojenské policie byly dne 2. 3. rozmístěny ve městě Sarakíb v Sýrii. Je to uvedeno v prohlášení Centra pro usmíření znepřátelených stran v Sýrii.
Írán dává Turecku ultimátum
Že situace v Sýrii je složitá, dokládá také prohlášení Íránu.
Írán vyžaduje, aby Erdogan opustil Sýrii a vyhrožuje masivním raketovým útokem.
Teherán požaduje, aby Turecko okamžitě přestalo útočit na syrskou armádu a hrozí, že zahájí bez varování rozsáhlý raketový útok proti aktivistům a turecké armádě.
Je dobré si připomenout, že Írán může skutečně zasáhnout aktivisty i tureckou armádu a to i za pomoci balistických raket, jejichž účinnost byla prokázána během útoku na americké vojenské základny v Iráku.
Je třeba vědět, že Rusko je jedinou zemí, jejíž vojenské jednotky jsou v Sýrii legálně.

Sýrie uzavřela vzdušný prostor nad Idlibem a probíhají jednání mezi Moskvou a Ankarou o organizaci návštěvy tureckého prezidenta v následujících dnech. V příštích dnech by se měl setkat Putin s Erdoganem tváří v tvář. Krizi lze vyřešit pouze na setkání prezidentů Putina a Erdogana.

V této exceletní diplomatické hře však má vyšší karty Putin.
Autor: Emil KALABUS
Publikováno s vědomím a souhlasem autora.

O autorovi

admin