Jozef Gabčík, Jan Kubiš, Josef Valčík, Josef Bublík, Jan Hrubý, Adolf Opálka a Jaroslav Švarc.

Jména, která by měl znát každý vlastenec, jména, která změnila pohled zrádcovských západních mocností na poválečnou situaci Československa a podmínila následné odstoupení signatářských zemí od Mnichovské dohody (tzv. „oduznání Mnichova“), které mělo přispět k znovuobnovení poválečné ČSR v předmnichovských hranicích. Také díky činu těchto mužů – atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha – byla poválečná Československá republika akceptována mezi vítěze.

Smrt, kterou českoslovenští parašutisté posléze našli skrze zradu svého spolubojovníka ve zdech kostela sv. Cyrila a Metoděje, tak nebyla marná. Československý národ také díky ní našel znovu svou hrdost a ukázal světu, že svou vlast neprodáme zadarmo.

Od této události uplynulo 79 let a naše domovina se znovu ocitla v podobné situaci, jako tomu bylo v letech 1941 – 1942. Jsme znovu protektorátem. Tentokrát „čtvrté říše“, zvané Evropská unie, mající velmi podobné úmysly těm, které chovala ta „třetí“. Prozatím neřinčí zbraně, lidé neumírají na válečných polích, i když ke globálnímu konfliktu chyběl v uplynulém měsíci jen drobný krůček. Zatím se jen pozvolna a nezadržitelně blížíme dni, kdy se staneme novodobými otroky ve své zemi a nakonec nám bude upřeno i právo na existenci. Tak jako tomu bylo ve válečných letech 1941 – 42.

Jsme si vůbec alespoň trochu vědomi odkazu hrdinů operace Anthropoid? Jsme schopni naplnit jejich odkaz? Cítíme vůbec onu naši povinnost navázat na to, za co naši předkové položili své životy?

Na Sudetoněmeckých srazech s účastí lídrů KDU-ČSL, TOP 09 či Soc-Dem, v sídle Europarlamentu, ale ani v Praze na Sněmovní či ve Valdštejnském paláci to mezi Piráty, ODS či STAN tak nevypadá…

Národní domobrana si každoročně připomíná hrdinství a oběti všech bojovníků za svobodu a oběti těch, kteří je podporovali a nesmírně si jich váží. Je si však také naplno vědoma toho, že svoboda není zadarmo a tak jako tehdy, i nyní je třeba si svou svobodu a nezávislost a návrat k demokratickým hodnotám tvrdě vybojovat. K obraně svobody, nezávislosti a suverenity svého národa, práv a svobod, jakož i bezpečnosti občanů Národní domobrana vznikla a tomuto odkazu zůstane věrná.

Sdílet.

O autorovi

admin