Americké bombardování českých měst v únoru 1945

0

Dne 14. února 1945 americké bombardéry během pětiminutového bombardování svrhly na Prahu 152 tun bomb, důsledku čehož zahynulo 701 lidí a 1 184 obyvatel bylo zraněno. Nálet zasáhl 2 500 domů, z toho bylo 68 úplně zničeno. Nebyla to ovšem pouze Praha, kterou Američané na konci války záměrně bombardovali.

Bombardovány byly také Plzeň, České Budějovice, České Velenice, Cheb, Kralupy nad Vltavou, Záluží u Mostuhttps://youtu.be/O18zaPPkfSQ, Ústí nad Labem, Neratovice, Zlín a další průmyslová města s jasným cílem poškození průmyslu naší země.

Původním cílem Američanů pro bombardování byly údajně německé Drážďany, na rozdíl od Prahy město v té době již totálně zničené válkou. Nikdo se za ta léta nepozastavil nad tím, jak si mohli piloti splést město, které je v troskách s městem, které není válkou postižené. Američané se následně vymlouvali na špatné počasí, poruchu radaru a pochybení velitele. V roce 2000 navštívila rekonstruovaný klášter v Emauzích skupina amerických veteránů z 398. bombardovací skupiny. Tito letci se omluvili za svůj tragický omyl, ovšem omluvy od americké vlády jsme se nikdy nedočkali.

Bylo by minimálně slušné, zejména po tolika letech, kdyby v sobě američtí agresoři našli kousek slušnosti a naší zemi se za tyto doslova teroristické útoky, které u nás na konci války vědomě páchali, omluvili! Jen málokterý pamětník těchto událostí věří, že toto Američané činili neúmyslně a pod rouškou boje proti fašismu. Stejně tak je o tomto přesvědčena i většina našeho národa.

 

Vyplňte registraci zájemce na https://www.narodnidomobrana.cz/ a my Vás propojíme s ostatními domobranci ve Vaší obci a oblasti! Domovinu ubráníme!

Rozvoj Národní domobrany můžete také podpořit libovolným finančním darem převedeným na účet č. 274733914/0300 vedený u Poštovní spořitelny. Předem děkujeme všem domobrancům a příznivcům Národní domobrany z řad veřejnosti za podporu!

O autorovi

admin