Na otázku odpovídá představitel Rady Národní domobrany Marek Obrtel.

Co od člena domobrany vyžadujete? Musí mít zbrojní pas? Může se domobrancem stát i neozbrojená žena? Pokud ano, jaká role se tu od ní očekává?

Já jsem již tak nějak vykreslil profil domobrance v předchozích otázkách. Tak nějak by to mělo ideálně být. Na tomto místě tedy spíše řekněme, že domobrancem se může stát skutečně každý, kdo uvedený morální profil a uvědomění splňuje alespoň z podstatné části. Nemusí mít zbrojní pas a máme mezi sebou řadu žen.

Jakkoliv již bylo řečeno, že jsme rádi za ty, kteří mají zbrojní oprávnění, vlastní zbraně a umějí s nimi bezpečně zacházet a ve střelbě a taktice se pravidelně cvičí, jen o tom Národní domobrana a domobranectví obecně zdaleka není. Vysloužilý voják, kterému je dnes přes sedmdesát, má již rezervy ve fyzické kondici, ale byl odborníkem na ten či onen druh vojska a umí poradit a pomoct s přípravou mladých a nezkušených domobranců, kteří již na vojně nebyli a nemají žádné návyky, znalosti a dovednosti, takový je pro domobranu velmi cenný. Starší paní, která neměla a nechce mít se zbraněmi nic společného, ale myšlenky Národní domobrany jí nejsou cizí a problematiku chápe, může pohlídat děti domobrancům, kteří jsou právě na cvičení, na patrole či hlídkují při ohrožení obce na kontrolních stanovištích, může uvařit guláš nebo upéct bábovku. Jiná žena, která rovněž netouží po výcviku ve střelbě a v taktice pomůže s administrativou, která nás zejména v Radě a v Zemských koordinačních centrech doslova ničí.

Máme mezi sebou ale řadu žen – bojovnic, které jsou aktivními členkami skupin se vším všudy. Národní domobrana je otevřena skutečně každému, kdo se ztotožnil s Deklarací Rady Národní domobrany a s tzv. Brožurou domobrance, protože jedním z nejdůležitějších kritérií ND je dnes masovost, aby náš hlas byl slyšet a byli jsme vidět. Aby se s námi muselo počítat.

Příští otázka: Máte nějaké akce pro děti a mladé lidi?

 

Sdílet.

O autorovi

admin