Na otázku odpovídá představitel Rady Národní domobrany Marek Obrtel.

Máte nějaké akce pro děti a mladé lidi, kde by si mohli „přičuchnout“ k nějaké té brannosti v duchu vlastenectví?

Máme takové akce, ale zejména bychom je teprve chtěli mít. Tím myslím v daleko větším měřítku, než je tomu dosud. Toto je doslova naše Achillova pata. My si samozřejmě jasně uvědomujeme, že toto je jedna z nejdůležitějších věcí vůbec a že boj o mladou generaci zuří v naší společnosti naplno, což je logické. A my jej nechceme prohrát. Právě naopak.

Problémem však jsou jednak naše časové možnosti, pak také jisté ostýchání našich členů začít se v podobných věcech angažovat, protože to chce skutečně velký díl asertivity, je to vstup na tenký led, člověk se může setkat s nepochopením jak samotných mladých jedinců, kteří vidí priority v úplně něčem jiném, ale také jejich rodičů, dokonce i některých úřadů. Současná doba vlastenectví nepřeje a některé aktivity mohou být vnímány nelibě, zvláště pak, budou-li schvalovány unijní záležitosti typu Dublin IV, Istanbulská smlouva, zákony na omezení svobody slova, cenzury webů atd.

Rozhodně to však nehodláme vzdát a chceme vypracovat metodiku a vytvořit i legislativní podmínky k tomu, abychom formou branných her a závodů, vědomostních soutěží, zájmových kroužků a různých tematických odpolední apod. mladou generaci oslovili a k naší činnosti přitáhli. Vždyť je to především v jejich zájmu, to si možná vůbec neuvědomují.

Příští otázka: Smysl domobrany není výhradně při ozbrojeném konfliktu, že ano?

 

Sdílet.

O autorovi

admin