První účastníci se začali sjíždět již v pátek 28.8. během odpoledne a k večeru.

Poradní oheň začal v sobotu ráno navázáním spojení a výstupem třech samostatných skupin na tři různé vrcholy Českého středohoří. Po dosažení vrcholu poslední skupinou byly na všech vrcholech současně odpáleny signální dýmovnice, všem se naskytl krásný výhled do krajiny CHKO, kterou znali jen někteří, a po té následoval návrat k obědu na základnu.

Významnou podporou mimo dětí domobranců bylo také množství dětí z obce, které přilákal docela vydařený dětský den.

Nejprve byl za znění české hymny a husitského chorálu dětmi zasazen strom republiky (lípa), pak následoval další zábavný program pro děti i dospělé.

Pro upozornění, že brzy začíná školní rok, byly připraveny ukázky vyučovacích předmětů. Největší úspěch měla fyzika, kde děti pomocí kladkostroje zdvihaly těžkou kovářskou kovadlinu. Podobně na tom byla chemie, kde byla ukázána výroba dřevěného uhlí (jak a v čem) a k čemu to uhlí vlastně je kromě grilování (čištění vody, filtrace zamořeného vzduchu, prostředek proti průjmu, a další uplatnění).

Ukázkou (nejen pro děti) bylo, jak uchovávat některé potraviny po dlouhou dobu, jak zničit zárodky škůdců v nich a jak uchovávat vše čemu škodí vzdušná vlhkost pomocí silikagelu, a kde ho lze levně získat.

Následovala branná hra se střelbou ze vzduchovek na balónky, plížením, házením na cíl, pozorování dalekohledem, různé další úkoly pozornosti a šikovnosti, improvizovaná lanovka a kreslení obrázků na asfalt.

Po úvodu k husitským tradicím se na závěr rozpoutala rekonstrukce historicky dosud nedoložené bitvy u Břvan, kde jsme bez obětí na životech všichni zvítězili. Nepřátel se nelekejte a nikoho neživte! Hrrr na ně! A děti na pozadí husitských artefaktů hrdinně bojovaly zbraněmi z lehkého miralonu.

První den byl zakončen táborákem a opékáním špekáčků a společným posezením.

Neděle byla plánovitě zaměřena na regionální etapu střeleckých přeborů ND. Počasí nebylo zrovna ukázkové, ale střelnice byla dobře využita. Po instruktáži se střílelo z pistole, pušky a z malorážky. Byla provedena ukázka, že běžný strom (špalek d=30 cm) neposkytuje ochranu proti střele ze samopalu (byl prostřelen). Ukázali jsme si také reakční dobu střelce (nosícího zbraň skrytě) na napadení nožem a jakou vzdálenost skutečně útočník uběhne, než dojde k výstřelu, respektive na jakou vzdálenost od útočníka lze ještě možno účinně použít střelbu v sebeobraně – je-li blíž, nestihnete se bránit. (7 m a dál)

Důležité bylo seznámení s jedním džihádistickým trikem s nožem skrytým pod mapou při dotazu na cestu, který zaplatilo životem několik britských policistů.

Závěr dne byl věnován praktickým ukázkám sebeobrany a věcné diskuzi.

Děkujeme všem, kdo nám pomohli s přípravou. Děkujeme všem, kdo jste se zúčastnili. Mrzí nás ale neúčast těch, co nepřijeli.

1. Poradní oheň 29. a 30 srpna 2020 se podařil.

 

Sdílet.

O autorovi

admin