Padesátý týden letošního roku přinesl na domácí i zahraniční scéně spoustu událostí – téměř to vypadá, že s blížícím se koncem roku chce tento svět čím dál více adrenalinu do žil. V domácích událostech vévodí několik témat a začnemež-li od nejvyšších pater politického života, do mířidel protivníků se opět dostal prezident M. Zeman, jež vystoupil v ruské televizi NTV (rusky) a odpovídal na dotazy zvídavé redaktorky, načež  celý rozhovor byl (alespoň z mého pohledu) velmi korektní, byť z úst prezidenta zaznělo i několik kritických myšlenek vůči EU i protiruským sankcím, což zvedlo ze židlí „kavárenský demoblok“ kterýžto spustil palbu. Pod palbou však prezident byl i za kritická slova vůči BIS a jeho zprávě o extremismu, což vyvolalo diskusi ve společnosti i v politické sféře a nelze si nevšimnout faktu, že cokoliv prezident okomentuje, vyvolává – až nepřiměřenou – reakci a zdá se, že studená válka na domácí scéně mezi „demoblokem“ a jejich příznivci s kanceláří prezidenta a premiérem A. Babišem nabírá nový dech.

Faktem ovšem zůstává, že premiérský stolec se A. Babišovi pod tíhou nových informací notně otřásá a měřeno z různých úhlů politických pohledů na jeho dosavadní působení, nelze se příliš divit – pomineme-li poměrně kontroverzní a účelem zavánějící kauzu s premiérovým synem, čelí momentálně A. Babiš právníkům Evropské komise, jež došli k závěru, že premiér i nadále profituje z činnosti Agrofertu a tudíž se nachází ve střetu zájmů. Příznačné ovšem je, že podnět k zahájení šetření protlačili poslanci „demobloku“ – lidově řečeno „naprášili“ premiéra v centru evropské byrokracie a ta celkem logicky zareagovala, přičemž zájem na politickém i obchodním „odstřelu“ mohou mít mnohé osoby, instituce i obchodní společnosti. Vzato z celkového pohledu relativně nezaujatého pozorovatele, A. Babiš není pro vedení země příliš vhodným kandidátem minimálně z důvodu jeho finanční závislosti na evropských dotacích a logicky vzato, byl by blázen pokud by dotace nevyužíval, neboť jeho firma, momentálně v tzv. „svěřenském“ fondu, bude po jeho skončení v politice opět jeho – bohatší o několik miliard díky dotacím. Pravdu mohou mít i zastánci názorů, že A. Babiš je tím pádem „držen za přirození“ Evropskou unií včetně domněnky, že za tímto tlakem může být i pomsta za nepodpis pod globálním paktem, případně že jde o rozbití největší tuzemské společnosti, na kterou si dělají zálusk jiní zájemci. Jak je ovšem všeobecně známo, každý tlak vyvolává protireakci a bude velmi zajímavé sledovat preference hnutí ANO a již dnes je jisté (nejen kvůli našim politickým vodám), že volby do EP na jaře příštího roku budou velmi sledované. Perličkou a zároveň nabídkou všem odpůrcům A. Babiše je nabídka marketingové společnosti J. Poláčka, přičemž jeho slova o politické nezaujatosti lze považovat za úsměvné.

Premiér Babiš a jeho vláda ovšem čelí i další kritice z obou pólů názorového spektra, přičemž tím tématem, okolo něhož se již nějakou dobu „tančí“ je migrace a problémy s ní spojené. V marocké Marrákeši byl 10.12. podepsán globální pakt o migraci pod něhož se odmítlo podepsat osm zemí EU včetně ČR. „Globální kompakt pro bezpečnou, řízenou a legální migraci“ však není jediný dokument řešící tuto problematiku – velmi tiše se připravuje podpis dalšího dokumentu kterým je „Globální kompakt o uprchlících“ a jehož signifikace proběhne již 17.12. 2018 v New Yorku a k němuž současná vláda – na rozdíl od marrakéšského dokumentu – nepřijala žádné zásadní negativní stanovisko a k němuž média hlavního proudu zarytě mlčí. Tato smlouva v podstatě reinkarnuje uprchlické kvóty a jediná politická strana, která k ní zaujala jednoznačný negativní postoj byla SPD, kterážto se pokusila 4.12. zařadit v Poslanecké sněmovně mimořádný bod k tomuto tématu, načež návrh byl vládními stranami zamítnut.

Obrazem i rétorikou se válčí i na naší televizní scéně, o neobjektivitě naší veřejnoprávní České televize lze dohledat spoustu údajů, velmi kriticky se k ní v poslední době staví zejména ředitel TV Barrandov J. Soukup, kterýžto v prosincových dnech odhodil rukavičky a tvrdě se opřel do některých osob působících v ČT i do objektivity tohoto média, za což si odnesl trestní oznámení a patrně bude dalším terčem útoků naší „demokratické kavárny“, jež neodpouští jiné názory na svět. Nesporné je, že politika vtrhla i do pořadů ČT jinak apolitických a nechutné pozadí udílení cen „Za zásluhy o kulturu“ z rukou prezidenta M. Zemana poodhaluje herec I. Vyskočil a J. Krampol. Ostatně zajímavým jevem a dobrým materiálem pro „kavárenskou“ novinářskou obec je v posledních letech udílení různých ocenění těmi „nesprávnými“ osobami, přičemž se vůbec nehledí na přínos oceněné osoby pro svou vlast.

Drobným tématem rezonujícím v tomto týdnu je i návrh vládní ČSSD o zavedení bezplatných obědů pro děti mateřských škol a základních škol prvního stupně, jež našel i podporu premiéra A. Babiše, přičemž tento návrh má logicky své zastánce i odpůrce a dle mého soudu, má-li být toto opatření uvedeno v život (pokud legislativně návrh projde), bude nutné jej promyslet do hloubky, aby nedocházelo k plýtvání potravinami – nicméně faktem je, že v některých zemích Evropy tento systém již funguje a tudíž nejde o žádné „objevování Ameriky“.

Další události ve zkratce: Poněkud stranou zájmu médií je spor České republiky s Lichtenštejnskem ohledně zkonfiskovaných pozemků po druhé světové válce, v Poslanecké sněmovně se bude schvalovat státní rozpočet na příští rok a některé položky vyvolávají otázky, zajímavá je úvaha J. Bašty nad současnou demokracií a V. Klaus mladší se opřel do ministra Babišovy vlády (video).

Unie, jež se zove Evropská se silou mocí snaží o sjednocení stanovisek ohledně různých témat, což v mnohonárodnostní Evropě mnohdy nenachází společnou notu a ve světové rovině je patrný odklon od momentálně ještě stále dominujících Spojených států, přičemž bruselská novodobá aristokracie nemá (logicky) zájem na svém rozpadu, neboť její stvořitel – daňový poplatník toho kterého členského státu – je základem jejího blahobytu, přičemž kritických hlasů na adresu EU přibývá. Jednou z příčin tohoto neutěšeného stavu je nepochybně absence silného evropského lídra o čemž hovořil i prezident M. Zeman pro ruskou NTV.

Lídři eurozóny se shodli na nutnosti reforem, které by ji ochránily před krizemi… ale dál už nic moc konkrétního nepřišlo… snad až na belgického premiéra, který přišel s vyloučením Visegrádu ze schengenu… a na Junckera, který maďarského Orbána otevřeně obvinil z šíření „fake news“…
T. Spencerová, FB

Francie je momentálně středem všech světových televizních kanálů a médií, neboť již měsíc zde trvají demonstrace tzv. „Žlutých vest“, jež se zvolna přelévají i do jiných zemí, přičemž zjistit všechny příčiny a angažovanost jednotlivých osob, spolků a organizací bude námětem pro badatele politologie či případně i jiných vědeckých oborů. Z celkového pohledu jde o nespokojenost širokých vrstev obyvatelstva se zvyšováním cen, snižováním životní úrovně a konečně i s politickým směřováním země, což vyplývá ze zveřejněného Manifestu Žlutých vest. Nakolik jsou tyto požadavky reálné a kolika z nich se skutečně podaří dosáhnout ukáže čas a vůle protestujících, v ulicích Paříže a dalších francouzských měst zatím probíhají střety mezi demonstranty a policií, kterážto se mnohdy k demonstrujícím chová opravdu brutálně a na řadu přišel i slzný plyn a střelivo. Hlášeny jsou rovněž oběti na životech, zranění a zatčení, načež účet za výbuch společenského hněvu ponese jednoznačně vedení země neschopné se orientovat ve složité situaci sociálního napětí a jedním z požadavků mimo „Manifest“ je již i odstoupení prezidenta E. Macrona z funkce, přičemž ten vyhlásil ve své zemi „výjimečný ekonomický stav“. Prezident Macron je vůbec v těžké situaci, ruce od něj dává pryč Itálie, jehož ministr vnitra M. Salvini nejenže podpořil demonstranty (zároveň odsoudil násilí), ale vede s francouzským lídrem již nějakou dobu spory například ohledně migrace. Německý Die Welt označuje E. Macrona za riziko pro Evropu, deník Le Figaro poukazuje na to, že prezident zklamal Němce a již není vůdcem Evropy. Komentáře k dění ve Francii jsou jako obvykle velmi pestré a bylo jen otázkou času, kdy někdo přijde s myšlenkou, že za všechno může Putin.

Demonstrace inspirované „žlutými vestami“ se konaly v Londýně nebo i v jordánském Ammánu, i když tam bylo policistů víc než demonstrantů odmítajících zvyšování daní a vysokou míru nezaměstnanosti mládeže… v samotné Francii se chystá „páté kolo“ demonstrací, tentokrát už rovnou na téma „Macrone, odstup!“…
T. Spencerová, FB

Velká Británie žije v těchto dnech Brexitem, v srdci bývalé říše se konala demonstrace za tvrdý odchod z EU, kterou vedl novinář T. Robinson, naproti tomu Evropský soudní dvůr vydal prohlášení, že v případě zájmu si může Británie může svůj odchod z EU rozmyslet a zůstat v ní. Premiérka T. Mayová čelila hlasování o důvěře a svoji pozici premiérky i lídra Konzervativní strany ustála a čeká ji ještě dost práce ohledně Brexitu a jednoznačně odmítla nové lidové hlasování (což by nebylo v EU tak úplně novinkou). Vrásky na čele jí ale může způsobit zpráva skupiny Anonymous, kterážto zveřejnila bývalé plány její země směrem k Rusku a zdá se, že její rodná hrouda učinila další krok k rozbití pojetí tradiční rodiny.

Neméně napjatá situace je stále v ukrajinských hvozdech, jejíž vedení stačilo zrušit ukrajinsko-ruskou dohodu o přátelství a rovněž incident k Kerčském průlivu bude mít další pokračování – je naprosto zjevné, že USA použijí Ukrajinu k provokaci Ruska a bude velmi záležet na reakci Kremlu. Není jistě náhoda, že po vyhlášení „výjimečného stavu“ na Ukrajině přislíbila šéfka MMF Porošenkovu režimu další finanční injekce a rovněž EU nezůstává pozadu – hra s tímto ohněm se jednou zákonitě vrátí. Další z ukrajinských „investicí“ pro „dobro“ lidstva je schválený zákon o statusu válečného veterána, mezi něž patří tzv. „Banderovci“ – členové Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN) a členové Ukrajinské povstalecké armády (UPA).

„Přijetím takových zákonů dnešní Ukrajina přijímá zodpovědnost za válečné zločiny spáchané těmito skupinami bez jakéhokoliv časového omezení. Obětem těchto zločinů se tak otevírá cesta, aby Ukrajinu žalovaly u mezinárodních soudů,“ napsal na Facebook šéf Ukrajinského židovského výboru Eduard Dolinsky.

O „hrdinných“ činech těchto veteránů existuje spousta svědectví, knih i internetových článků, (zejména v Polsku jsou Banderovovi pohrobci dosud činní) jedno však mají „hrdinové“ společné – vraždili zásadně civilní obyvatelstvo a armádě či jiným represivním složkám se postavili jen v nevyhnutelných případech. Chce-li někdo vážně obhajovat po tomto činu ukrajinské vedení, ztrácí jako člověk svůj kredit.

Nový ukrajinský zákon staví fašistické šovinistické banderovce bojující po boku nacistů za druhé světové války a po ní proti Rudé armádě na roveň těm Ukrajincům, kteří bojovali proti Německu. Dostali status válečných veteránů. Banderovci brutálně vraždili Poláky, Židy, Rusy i volyňské Čechy. Šlo o etnické čistky, povraždili desítky tisíc lidí. Dokonce i nacisté byli jejich brutalitou šokováni. Hrdinové nynější ukrajinské armády párali břicha těhotným ženám a dopouštěli se mnoha dalších zvěrstev.
R. Fiala, SPD

Pozornost Evropy se zaměřila na Balkán zejména poté, kdy samozvaný stát Kosovo (dosud neuznaný například Slovenskem, Ruskem, Čínou…) dalo pokyn k vytvoření vlastní armády, k čemuž se ostře vymezilo jak Srbsko coby soused, nýbrž varování zaznělo i z vedení EU, NATO i Ruska a za dobrý nápad to nepovažuje ani D. Trump. Kosovské vedení se tvrdě domáhá členství v EU a argumentuje, že by tím podpořilo mír na Balkáně a frustrovalo Rusko – volně přeloženo je Kosovo jen dalším Trojským koněm proti Rusku. Srbsko již avízovalo potřebná protiopatření a zdá se, že Balkán se stává opět horkým místem v Evropě.

Spojené státy bojují na několika frontách o svůj dosavadní vliv a Čína se nachází na špici pomyslných vnějších nepřátel – po zatčení finanční ředitelky společnosti Huawei, jež byla obviněna z porušení sankcí proti Íránu, sahá Čína k protiopatřením a jednak ujišťuje své občany, že je nenechá v cizině na holičkách, načež následně pohrozila odvetnými opatřeními směrem ke Kanadě a USA. Ze zámoří sílí i tlak na zrušení plynového potrubí Nord Stream 2, Německo ovšem takový krok vytrvale odmítá a to i pod hrozbami sankcí. Vnucování zkapalněného plynu z USA pociťuje i Turecko, které ovšem bude mít svůj Turecký proud a nebude mít potřebu dovážet dražší plyn z USA. Tyto obchodní války ruku v ruce s různými vyhrůžkami a ultimáty jen představují další úpadek vlivu, což bude mít ovšem celosvětový dopad. Sypání neskutečných peněz do zbraní a neskutečný tlak zbrojních firem zřejmě přitlačil i D. Trumpa ke zdi, přičemž sny mladých Američanů se poněkud rozcházejí s drsnou realitou amerického kapitalismu.

Federální vyšetřovatelé mají za to, že Nadace Clintonových už od svého počátku nefungovala jako charita, ale spíš jako neregistrovaný “zahraniční agent“ v zájmu cizích vlád, které manželům Clintonovým sypaly peníze… „inkluzivní“ Hillary mezitím říká Američanům, aby podporovali Demokratickou stranu, nebo aby se odstěhovali někam jinam…
T. Spencerová, FB

Migrační téma – jak již bylo výše zmíněno – dominovalo v tomto týdnu zejména podpisem pod text Globálního kompaktu pro bezpečnou, řízenou a legální migraci v marocké Marrákeši a několik podpisů zde chybělo, což kriticky okomentoval belgický premiér Ch. Michel a na adresu „odmítačů“ pohrozil vyloučením ze Schengenské dohody, přičemž vláda v jeho vlastní zemi kvůli jeho přítomnosti v Marrákeši padla právě kvůli podpisu pod globálním paktem.

Nejhlasitějším kritikem V4 byl tentokrát belgický premiér Charles Michel, který prohlásil, že země V4, tím že odmítají solidaritu, otevírají automaticky otázku jejich vlastního dalšího setrvání v schengenském prostoru. To, prosím, prohlásil premiér země, která zbohatla ze svých kolonií, odkud nyní právě imigranti do Evropy přicházejí. Belgická kolonizace přitom patřila k těm nejkrvavějším a nejkrutějším. Belgický král Leopold II. nechal ve své soukromé kolonii na konci 19. století jen za léta 1885 až 1908 zavraždit či zmrzačit nejméně deset až dvacet milionů konžských Afričanů. Na jeho kaučukových plantážích museli pracovat všichni jako otroci. A tresty za neplnění kvót byly extrémně kruté, provaz nebo „jen“ useknuté ruce. Dnešní Belgie vděčí těmto zotročovaným lidem opravdu za hodně a má jim také hodně co vracet.
www.vlasteneckenoviny.cz

Jednoznačnou podporu podpisu neměl ani francouzský prezident E. Macron, jehož generálové jej obvinili přímo ze zrady a jistě tímto krokem neuklidnil ani protestující davy ve francouzských ulicích. Naproti tomu k jednoznačným podporovatelům patří i současný představený ve Vatikánu a ironik by dodal, že je to z jeho strany pouhý alibismus, neboť na území Vatikánu se příliš migrantů nevejde. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) patřící pod OSN nás ovšem ujišťuje, že migrace je nevyhnutelná a hlavně žádoucí (škoda, že neuvádí pro koho). Velmi kriticky se k migraci již nějakou dobu vyjadřuje maďarský ministr zahraničí P. Szijjártó, o reinkarnaci povinných kvót již bylo psáno výše. Evropský parlament odsouhlasil 12.12. dokument o terorismu na půdě EU a otevřeně popisuje jeho vzestup – statistika teroristických útoků například ve Francii je dost výmluvná a nejnovější události ve francouzském Štrasburku, kdy na zdejší vánoční trhy zaútočil radikální islamista, jež připravil o život 4 lidi a více než desítku zranil, přičemž se jednalo o známou „firmu“ s kriminální minulostí, byl nakonec zastřelen policií. Naše Ministerstvo vnitra nás ale ujišťuje, že zdejší muslimové jsou umírnění a vytočit k radikálním činům je mohou údajně někteří politikové nemístnou kritikou. Je přitom dobře známo (ne tak naší BIS), že síť islamistů prokvetla celou Evropou a svůj vliv šíří přes různé nadace a spolky a tudíž zradikalizovaní islamisté nebojují jen přímo v ulicích, ale chystají se na budoucnost a Štrasburk byl jen začátek. K personám non grata, jenž se (naštěstí) dnešních dnů nedožil, bude dost možná patřit i učitel národů J. A. Komenský, jenž ve svém Labyrintu světa a ráji srdce popisuje praktiky tehdejších muslimů.

Z ostatních zpráv:

  • V polských Katowicích proběhla klimatická konference (COP24).
  • Google schválil aplikaci, v níž mohou muslimové nahlašovat své kritiky.
  • Úplně ta nejlepší armáda na světě – ministr obrany Estonska hovoří.
  • Dvě jeptišky silně zhřešily – v kasinu prohýřily ukradených půl milionu dolarů.
  • Ostnatý drát mezi Ruskem a Ukrajinou na ulici Přátelství národů.
  • Přežije americká mládež, když má problém otevřít i obyčejnou konzervu?
  • Očkování proti chřipce – pomoc nebo jen naivita?
  • Německý trpasličí špic, k němuž se majitel otočil zády, ale osud čelem.
  • Zachraňte Ježíška a tradiční české vánoce – FB profil.
Sdílet.

O autorovi

Jiří Štrajt

Čím hlouběji poznávám svět, tím pestřejší a barevnější jej vnímám. V tomhle světě neexistuje jednoduchá událost, každá má svoji hloubku a příčinu. A jít až k meritu věci, to je můj svět...